Bezpieczne doświadczenia w laboratorium chemicznym

Będąc po studiach chemicznych wiem jak ważne jest bezpieczeństwo pracy. Wiele prowadzących przez te 5 lat studiów wpajało nam jakie zasady bhp panują na pracowni, co należy robić, a  czego unikać, a także jak najlepiej układać wszystko przy swoim stanowisku pracy tak aby było ono bezpieczne. 

Kiedy stosować wyciąg laboratoryjny?

dygestorium laboratoryjneWiele z doświadczeń można przeprowadzać na swoim stanowisku przy zwykłym stole w laboratorium. Jednak są takie, które należy wykonywać korzystając z dygestorium. Dygestorium laboratoryjne, inaczej wyciąg laboratoryjny ma wiele zastosowań i należy korzystać z niego podczas wykonywania doświadczeń, w których wydobywa się gaz, para czy lotne substancję. Są one naprawdę bardzo potrzebne i dzięki nim unikamy wielu zatruć. A także dzięki szybce, którą opuszcza się do samego dołu można spokojnie wykonywać doświadczenia, związane w wybuchami lub takimi co powodują niewielkie eksplozje. Koleżanka jest aktualnie nauczycielką i ma w swojej pracowni wyciąg, który jest cały oszklony. Jest to świetne rozwiązanie dla szkół, w których uczniowie nie wykonują doświadczeń, ponieważ nie ma na możliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu nauczyciel wykonuje doświadczenie w formie pokazu, a dookoła mogą stać i oglądać uczniowie, którzy są w stanie wszystko zauważyć i zaobserwować co się dzieje i jaki jest przebieg doświadczenia. Jest to bardzo ważne przy prawidłowym zanotowaniu przebiegu doświadczenia i stworzenia prawidłowych wniosków.

Nie tylko na studiach chemicznych, ale także w szkołach średnich, gdzie przeprowadzane są doświadczenia chemiczne ważne jest korzystanie z dygestorium laboratoryjnego. Dzięki niemu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, takich jak zatrucie czy poparzenia. Są one niezbędnym elementem każdej pracowni chemicznej.