Charakterystyka oświetlenia szynowego

Podczas wykańczania wnętrz należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowane elementy i rozwiązania. Na rynku dostępna jest obecnie cała masa różnych technologii oraz urządzeń, które z powodzeniem mogą być zastosowane w różnego rodzaju przestrzeniach. Ostatnimi czasy spora rewolucja dokonała się chociażby w branży oświetleniowej. Wraz z upowszechnieniem się nowych źródeł światła na rynku zaczęły się pojawiać nowoczesne rozwiązania i oprawy.

Zalety reflektorów jednofazowych

reflektor na szynie jednofazowejCzęsto spotykany jest reflektor na szynie jednofazowej. Rozwiązanie to ma sporo zalet. Przede wszystkim reflektor może być obracany praktycznie w dowolnym kierunku. Dzięki temu możliwe jest skierowanie strumienia światła dokładnie tam gdzie jest potrzebny. Na szynie montowanych może być kilka źródeł światła, a każde z nich może być dowolnie ustawione. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są rozwiązania na szynie jednofazowej jak i trójfazowej. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku trójfazowego obwodu możliwe jest sterowanie każdą fazą z osobna. Oznacza to nie mniej nie więcej tylko to, że możliwe jest sterowanie źródłami światła niezależnie. W przypadku rozwiązań jednofazowych możliwe jest jedynie wyzwolenie wszystkich źródeł jednocześnie. Jest to jedynie jedna z kilku różnic pomiędzy oboma rozwiązaniami.

Niemniej do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można bardziej ekonomiczne okablowanie. Do podłączenia potrzebne są jedynie trzy żyły, a nie jak w przypadku szyn trójfazowych aż pięć. Jak widać na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. To użytkownik w głównej mierze decyduje o tym jakie urządzenia czy rozwiązania są dla niego najbardziej odpowiednie. W większości przypadków w oprawach świetlnych jako źródło światła są obecnie stosowane diody elektroluminescencyjne, które cechuje duża wydajność i trwałość.