Co zrobić, gdy nie rozumiemy naszego dziecka?

 

Opieka nad dzieckiem, które dotknęły zaburzenia lub choroby na tle psychicznym często potrafi rodzicom spędzić sen z powiek i doprowadzić w konsekwencji do stresu, który z kolei może zacząć wywoływać niepotrzebne kłótnie w rodzinie, czego zapewne byśmy nie chcieli zwłaszcza przez wzgląd na stan zdrowia naszego dziecka. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

Terapia dla całej rodziny

terapia rodzinna - ŁódźKiedy dowiadujemy się z jakim zaburzeniem czy też chorobą psychiczną boryka się nasze ukochane dziecko staramy się jak najwięcej dowiedzieć o danej przypadłości, jednak w natłoku informacji nierzadko po prostu się gubimy i wciąż nie wiemy, jak pomóc naszemu dziecku poza wysłaniem go do psychoterapeuty i psychiatry. Czujemy się bezsilni wobec tego z czym musi mierzyć się nasze ukochane dziecko, martwimy się, nie śpimy po nocach, a zmęczenie sprawia często, że w rodzinie zaczynają pojawiać się niepotrzebne nikomu kłótnie. W takich momentach pomóc nam może dodatkowa terapia rodzinna – Łódź posiada świetnych psychoterapeutów z którymi warto się skontaktować i umówić na wizytę stacjonarną, bądź online. W takiej terapii zazwyczaj na początku uczestniczą jedynie rodzice, a następnie też dziecko jednak jej przebieg jest bardzo indywidualną kwestią, która zależy i od rodzaju problemu, ale też i od naszych charakterów. Na psychoterapii rodzinnej będziemy mieli możliwość przeanalizowania powodu naszych problemów, oraz nauczymy się, jak sobie z nimi radzić.

Oprócz rozwiązania kwestii nieporozumień w rodzinie, nauczymy się też spoglądać na świat oczami naszego dziecka. Psychoterapeuta wyjaśni nam nie tylko to na jakiej zasadzie funkcjonuje zaburzenie naszego dziecka, ale także nauczy nas, jak z naszym dzieckiem postępować, aby czuło się ono przez nas zrozumiane i abyśmy mogli je realnie wspierać na drodze do wyzdrowienia. Lepsze zrozumienie schematów postępowania drugiego człowieka to tym samym mniej kłótni, mniej stresu i silniejsza więź pomiędzy członkami rodziny.