Czy centralne odkurzacze lepsze od tradycyjnych?

Centralne odkurzacze to ciekawa sprawa, jednak trzeba o niej pomyśleć już na etapie budowy domu. Oczywiście nie jest wykluczona instalacja tego sprzętu w domach już wybudowanych, jednakże koszt będzie na tyle wysoki, że zapewne zniechęci niejednego użytkownika. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o zakupie centralnego odkurzacza.

Instalacja i użytkowanie centralnego odkurzacza

centralne odkurzanieCeny odkurzaczy centralnych wahają się w granicach 5-7 tysięcy złotych. Nie jest to mało zważając na fakt, że tradycyjne odkurzacze, nawet najlepszych marek i najbardziej nowoczesne zamykają się w kwotach rzędu 3-4 tysięcy złotych. Wadą, może być fakt, że montowanie tego systemu w istniejącym już domu wiąże się z kuciem ścian oraz podłóg. Przy budowie nowego domu temat ten nie ma znaczenia. I nawet jeśli teraz nie interesuje nas centralne odkurzanie, to warto zadbać o instalacje wewnętrzną, gdyż nigdy nie wiadomo co się wydarzy w przyszłości (a np. przy sprzedaży domu może się to okazać dodatkowym atutem). Odkurzacz centralny składa się z kilku części. Po pierwsze są to wspomniane już rury, które zasysają powietrze, kurz i zanieczyszczenia do tzw. jednostki centralnej. Po drugie jednostka centralna, która najczęściej jest montowana w pomieszczeniach gospodarczych, czy piwnicy. Po trzecie gniazda ssące, które łączą wąż odkurzacza z rurami biegnącymi w ścianach. I wreszcie po czwarte, rzeczony już wąż. Węże można zakupić o różnych długościach np. 6, 8, a nawet 12 metrów. Jednakże ze względów użytkowych warto zastanowić się nad optymalnym rozmiarem dla nas – zbyt krótki wąż może być równie problematyczny jak ten zbyt długi.

Każda innowacyjność ma swoje wady i zalety. Tak samo i w tym przypadku można doszukać się jednych i drugich. Jeśli wydaje Wam się, że centralny odkurzacz będzie bardziej estetyczny i mniej uciążliwy w użytkowaniu to szukajcie najlepszego dla Was. Jeśli zaś noszenie co jakiś czas niewielkiego pojemnika z rurą nie sprawia Wam problemu – to zostańcie przy tradycji. Co kto lubi.