Czy kardiologia należy do najtrudniejszych dziedzin medycyny?

Można by rozpocząć dyskusję na temat tego, która specjalizacja w medycynie jest najważniejsza i oczywiście przy tym również najtrudniejsza. Jednak nie ma to raczej najmniejszego sensu, ponieważ medycyna sama w sobie jest po prostu dziedziną dzisiaj niezbędną do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Biorąc konkretny przykład pod lupę, to czy kardiologię można nazwać tą specjalizacją najważniejszą? 

Kardiologia – czy najważniejsza?

kardiologia w BydgoszczyOczywiście trzeba sobie na samym początku zdać sprawę z tego, że organizm ludzki działa niezwykle spójnie. Jest to bardzo ważne w sytuacji kiedy odczuwamy rożne dolegliwości i jest nam łatwiej stwierdzić, że to nic ważnego. Dobrze będzie zdać sobie sprawę, że jakiekolwiek kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem organizmy, czyli otocznie mówiąc jakakolwiek choroba mogą przynieść nieoczekiwane i nieodwracalne komplikacje. Mając takie, a nie inne podejście do tematu organizmu ludzkiego z całą pewnością wiemy, że nie tylko kardiolodzy są nam bardzo potrzebni. Dlaczego jednak utarło się mówić, że kardiologia i neurologia to dwie specjalizacje medycyny, które są przodujące pod względem trudności i ważności? Nie da się ukryć, że będzie to związane bezpośrednio z narządami, którymi się zajmują. Mózg i serce – dwa najważniejsze organy naszego organizmu. Trzeba jednak uświadomić sobie fakt, że kardiologia w Bydgoszczy może stanowić trzon medycyny właśnie w tym mieście, a biorąc pod uwagę neurologię może być ona przodującą we Wrocławiu. Co to oznacza? Przede wszystkim musimy traktować medycynę nie jako dziedzinę, a jako poszczególnych specjalistów i profesorów, którzy poziom trudności i ważności danej dziedziny wyznaczają. Zdając sobie sprawę z tego, że niesprawnie działające serce będzie powodowało również zaburzenia krążenia, a to może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną i tak dalej, wiemy, że medycyna to bardzo skomplikowana dziedzina nauki i traktowanie każdej specjalizacji z osobna może nas do niczego nie zaprowadzić.

Nie powinno się dzielić specjalizacji medycznych na te ważniejsze i bardziej potrzebne. Każdy z nas będzie do tej kwestii podchodził subiektywnie i oceni ważność poszczególnej specjalizacji według swoich doświadczeń. Czy dla osoby z zaburzeniem pracy nerek nie będzie najważniejszy nefrolog, a dla osoby po zawale kardiolog? Może taki przykład uświadomi nam fakt, że kariologia jest równie ważna co praca internistów.