Czym są bryczesy?

Spodnie do jazdy konnej, czyli bryczesy, występują w różnych typach, stylach i cenach. Wszystkie są wykonane z tkaniny z wbudowanym naciągiem i są cięte, aby zapewnić ciasne, ale nieograniczające dopasowanie. Bryczesy są również dostępne w tkaninach na trzysezonową, letnią i zimową jazdę, a także do codziennej nauki jazdy i zawodów.

Spodnie damskie do jazdy konnej

bryczesy damskieDamskie bryczesy i bryczesy męskie są niezbędnym elementem stroju każdego jeźdźca. Dzisiaj producenci odzieży jeździeckiej konkurują w tworzeniu nowych modeli, gdzie wszystko jest ważne, kolory, kroje i materiały. Każdy producent może zaoferować co najmniej kilkanaście spodni do jazdy konnej. Ważnym kryterium wyboru bryczesów jest materiał leja. Może być tradycyjny, skórzany lub silikonowy. Pierwszy jest bardzo trwały, ale ma pewne wady. Bryczesy damskie ze skórzanym lejem nie są tak elastyczne jak bryczesy z silikonowym lejem. Producenci wymyślili użycie lejów silikonowych w bryczesach zaledwie kilka lat temu. Silikonowy uchwyt doskonale trzyma cię w siodle, powodując przyklejenie się do niego. Kupując bryczesy, warto znać kilka parametrów. Po pierwsze – rodzaj leja. Pełny lej oznacza, że bryczesy są usztywnione na wewnętrznych udach, kolanach i pośladkach. Lej na kolano oznacza, jak sama nazwa wskazuje, bryczesy są wzmocnione tylko na wewnętrznych kolanach. Bryczesy damskie i męskie z pełnym lejem zapewniają lepszą przyczepność do siodła, a takie bryczesy są zwykle preferowane przez jeźdźców ujeżdżeniowych. Bryczesy z lejem na kolana podtrzymują tylko kolana. To rodzaj bryczesów często wybieranych przez jeźdźców skokowych.

Materiał użyty w bryczesach musi być trwały, dość elastyczny, ale jednocześnie wygodny. Większość modeli ma znaczną domieszkę elastyny. Jeżeli planuje się jazdę konną zimą, warto zaopatrzyć się w ocieplany model bryczesów. Spodnie jeździeckie zawsze powinny być dobrane do rodzaju jeździectwa, które się uprawia.