Czym są kompresory olejowe?

Kompresory mogą kojarzyć się nam popularnie z urządzeniami, dzięki których pomocy możemy napełnić koła naszego samochodu powietrzem, gdy zachodzi taka potrzeba. Niewiele osób jednak wie, że kompresory mogą mieć różnego rodzaju źródła zasilania. Jedne z nich zasilane są przy pomocy oleju i to im poświęcę kilka zdań w poniższym tekście.

Zastosowanie kompresorów olejowych

kompresory olejoweJeśli chodzi o kompresory olejowe, wykorzystywane są one najczęściej w szeroko pojętym przemyśle i różnego rodzaju warsztatach. Oznacza to, że znajdziemy je, między innymi, w betoniarniach i różnego rodzaju warsztatach mechaniki samochodów, chociaż swoje zastosowanie znajdują także w pracowniach dydaktycznych i warsztatach lakierniczych, a także przy wszelkich pracach, przy których wymagane jest zasilanie narzędzi pneumatycznych. W porównaniu z kompresorami bezolejowymi, kompresory olejowe są zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem pod względem ponoszonych kosztów stałych. Jednocześnie kompresory olejowe są urządzeniami cechującymi się dłuższą żywotnością. Jest to związane z faktem, iż olej bierze udział nie tylko w procesie sprężania powietrza, ale również smaruje, chłodzi, a nawet uszczelnia cały układ sprężania. Jeśli chodzi o powietrze uzyskiwane przy pomocy kompresora olejowego, charakteryzuje się ono stosunkowo niską temperaturą, co może mieć wpływ na jego zastosowania w praktyce.

Kompresor olejowy charakteryzuje się ponadto cechą, która może być niezwykle ważna dla nas ze względu na ewentualne naprawy urządzenia. W przypadku tego typu urządzenia przebiegną one niezwykle szybko dzięki świetnemu dostępowi do odpowiednich części zamiennych, co ma oczywiście pozytywny wpływ na skrócenie średniego czasu naprawy serwisowanego przez właściwą firmę urządzenia.