Dokładna ocena budowy płodu dzięki obrazowi 4D w USG

Badanie ultrasonograficzne jest w medycynie ludzkiej bardzo popularne. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o badanie USG w ciąży. Można wykonywać USG różnych narządów w jamie brzusznej i nie tylko. Możliwe jest wykonanie badania ultrasonograficznego tarczycy, mózgu u dzieci, serca, ścięgien i wielu innych.

Obraz 4D na monitorze aparatu ultrasonograficznego, czyli specjalistyczne badanie USG

usg 4d poznańW ultrasonografii wykorzystuje się zjawisko wysyłania ultradźwięków wgłąb tkanek. Fale ultradźwiękowe wysyłane są przez głowicę ultrasonograficzną, którą kieruje lekarz diagnosta obrazowy. Fale ultradźwiękowe wysyłane są z głowicy i odbijają się od tkanek. Następnie fale wracają do głowicy i są przetwarzane na obraz na ekranie monitora (w dużym uproszczeniu). Są różne rodzaje głowic ultrasonograficznych. Możliwe jest wykorzystanie głowicy liniowej, konweksowej, mikrokonweksowej, kardiologicznej i innych. Lekarz diagnosta dobiera odpowiednią częstotliwość fali ultradźwiękowej wyrażoną w hercach (Hz). Obecnie wykonuje się nawet usg 4d poznań, czyli bardzo zaawansowane badanie, które służy przede wszystkim do oceny płodu. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego USG 4D można wykonać film z brzucha! Obraz pojawia się na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Jest to więc ten sam obraz co w USG 3D, ale obserwowany w tym samym czasie, w którym dziecko wykonuje ruchy. Obraz przypomina obraz z kamery umieszczonej w jamie brzusznej.

Dzięki USG 4D można zauważyć, jak wygląda dziecko, czy się uśmiecha, jaką ma mimikę twarzy – wszystko możliwe jest do zobaczenia. Cały film z wnętrza macicy można nagrać na aparacie ultrasonograficznym, a następnie zgrać na płytę CD i zabrać ze sobą. To badanie pozwala na bardzo dokładną ocenę płodu znajdującego się w macicy kobiety. Ponadto dla każdego rodzica jest to badanie niezwykle wzruszające i emocjonalne.