Elektrostymulacja mięśni TENS

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, popularnie znane jako TENS to urządzenie zasilane bateryjnie, którego niektórzy ludzie używają do leczenia bólu. Jednostki TENS działają poprzez dostarczanie małych impulsów elektrycznych przez elektrody, które mają samoprzylepne podkładki do mocowania ich do skóry osoby.

Cel stosowania TENS

elektrostymulatory tensTENS to nieinwazyjna metoda łagodzenia bólu. Osoby, które odczuwają ulgę w bólu od TENS, mogą być w stanie zmniejszyć przyjmowanie leków przeciwbólowych, z których niektóre mogą uzależniać lub powodować niepożądane skutki uboczne. Urządzenia TENS są również wygodne, ponieważ są małe, przenośne i stosunkowo dyskretne. Ludzie mogą nosić urządzenie TENS w kieszeni lub przypiąć je do paska, aby mieć natychmiastowy dostęp do ulgi w bólu przez cały dzień. Impulsy elektryczne stymulują zakończenia nerwowe i skórę do tworzenia endorfin i mylą sygnały bólowe. Większość urządzeń TENS oferuje różne tryby i programy, dzięki czemu terapia może być ukierunkowana na indywidualne potrzeby. Łatwo jest dostosować tryby w tych urządzeniach, aby uzyskać maksymalną ulgę w bólu. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że poziom ulgi w bólu różni się w zależności od osoby i stanu, z którego cierpią. Elektrostymulatory TENS nie powodują raczej skutków ubocznych. Niektóre osoby mogą być uczulone na materiał, który mocuje elektrody do skóry, a ich skóra może stać się czerwona i podrażniona, ale dostępne są specjalne urządzenia także dla osób z alergią.

Wielu pacjentów wie, że urządzenie TENS jest dla nich odpowiednie, ponieważ już otrzymują ten rodzaj stymulacji w gabinecie fizjoterapeuty. Warto się zapytać swojego fizjoterapeuty, jakiego rodzaju maszyn używa, podczas zabiegów. Jeśli obecnie bierzesz leki na ból nerwowy, jednostka TENS jest prawdopodobnie odpowiednim wyborem.