Jak często wymieniać opony w rowerze?

Właściciele samochodów doskonale wiedzą, że opony trzeba w nich wymieniać regularnie dwa razy w roku. Letnie opony zamieniamy na zimowe po to, żeby na wiosnę znowu zamienić je na letnie. A jak to jest z rowerami? Czy zwykli użytkownicy jednośladów wymieniają w nich opony? Na pewno powinni – chociaż oczywiście z mniejszą częstotliwością niż kierowcy samochodów.

Opona rowerowa też się zużywa

opony rowerowe 28 caliWiększość rowerzystów amatorów jeździ na jednych oponach od nowości i nie zastanawia się nad ich zużyciem. Tymczasem opona rowerowa również się zużywa. Tempo tego zużywania się opon rowerowych zależy oczywiście od dystansu jaki rowerem przejeżdżamy. Jeśli robimy rocznie kilka tysięcy kilometrów to raczej wiemy o tym, że opony trzeba po jednym sezonie wymienić na nowe. Jeśli jeździmy na rowerze okazyjnie to nowe opony rowerowe 28 cali warto zakładać przynajmniej raz na trzy lata. Szukając opon do swojego roweru pamiętajmy, że wymienia się je parami. Dlatego najlepiej zamówić od razu komplet opon rowerowych. I co jeszcze istotne – warto skusić się na dobrej jakości opony bezdętkowe. Są one o wiele trwalsze od tradycyjnych opon zakładanych na dętkę a większość modeli takich opon jest całkowicie odporna na przedziurawienie. Jeśli mamy rower, który służy nam jako środek transportu, to tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na stan opon. Stopień zużycia opon rowerowych oceniamy po bieżniku – podobnie jak w przypadku opon samochodowych.

Cykliści korzystający ze swoich jednośladów z dużą częstotliwością powinni inwestować w nowe opony regularnie co sezon. Osoby, które na rowerze jeżdżą jedynie okazjonalnie, mogą wymienić opony raz na kilka lat. Ważne jest jednak to, żeby ich stopień zużycia obserwować i wiedzieć kiedy opona przestanie nadawać się do użytku.