Jak poprawić jakość powietrza?

Postępująca degradacja środowiska naturalnego sprawia, że konieczne są zdecydowane działania. Jednym z najważniejszych obszarów jest transformacja energetyczna, a więc zmiana sposobu pozyskiwania i wykorzystania nośników energii. Dotyczy to przede wszystkim sfery ogrzewania budynków prywatnych jak i również przedsiębiorstw, które wymagają stałej regulacji temperatury.

Inwestycje w OZE na terenie Jaworzna

program czyste powietrze w jaworznieDo tej pory w większości przypadków do zwiększenia temperatury w budynku wykorzystywane były klasyczne instalacje centralnego ogrzewania. Kotły w takim rozwiązaniu zasilane są węglem. Jego spalanie dostarcza do atmosfery gazy cieplarniane, które negatywnie wpływają na stan środowiska. Konieczna jest redukcja ilości tych zanieczyszczeń. Bardzo dobre efekty przynosi program czyste powietrze w jaworznie, którego wynikiem jest znaczne zmniejszenie ilości takich substancji. W ramach programu wspierane są wszelkie inwestycje w odnawialne źródła energii. Można tutaj wymienić fotowoltaikę, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy turbiny wszelkiego typu. Umożliwiają one pozyskanie zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej w bardzo ekologiczny sposób. Z programu dostępne są określone środki finansowe. Najczęściej są one przekazywane osobom składającym wnioski w postaci dotacji, dofinansowań czy kredytów na warunkach preferencyjnych.

Pozwala to znacząco skrócić czas zwrotu. Dodatkowo same inwestycje w OZE stają się dużo bardziej dostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. To sprawia, że zainteresowanie tematem ochrony środowiska i korzyści z tego płynących na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosło. Jak widać na rynku dostępne są nowoczesne technologie

, które pozwalają generować energię w sposób ekologiczny. Oznacza to, że do atmosfery nie są emitowane gazy cieplarniane lub inne zanieczyszczenia.