Jaka jest rola pasa napędowego?

Niewiele jest przedmiotów czy ich części, które potrzebne są zarówno do prawidłowego działania różnych gałęzi przemysłu, jak i funkcjonowania w życiu prywatnym. Najczęściej korzysta się z różnych elementów. Jednak tym, bez którego nie obejdzie się przemysł, a funkcjonowanie człowieka będzie utrudnione, jest pasek napędu.

Jakie są rodzaje pasów napędowych?

pasy napędowePas napędowy jest w każdym samochodzie. Chyba każdy słyszał opowieści o „instalacji” rajstop zamiast popsutego paska klinowego. Bez niego auto nie pojedzie. Pasy napędowe mają zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Jak dzielą się pasy napędowe? Według rodzajów ich najpopularniejszy podział wygląda następująco: pasy napędowe płaskie, wielorowkowe, zębate, klinowe i profilowe (poliuretanowe, okrągłe i klinowe). Dla niezawodnego, i przede wszystkim bezpiecznego, działania, paski napędowe muszą charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością, a ponieważ regularnie się zużywają, trzeba je też regularnie wymieniać. Niektóre firmy nie tylko sprzedają pasy, ale również je serwisują. Trzeba pamiętać, że zarówno płaskie, jak i kształtowane pasy napędowe, osiągają wysoki stopień sprawności w przenoszeniu napędu, dzięki odpowiednio dobranemu naprężeniu. Bezpoślizgowa praca pasów to podstawa. Precyzyjny napęd synchroniczny zapewnią tylko dobre pasy zębate, z rękawa lub z metra. Pasy niektórych producentów można kupić jako otwarte i zamknięte. Do przenoszenia napędu w przekładni wariatorowej będzie potrzeba pasa wariatorowego.

Dla laika wybór między pasami termozgrzewalnymi czy żebrowymi absolutnie nie będzie łatwy. Są to terminy specjalistyczne, które przeznaczone są dla ludzi będących „w temacie”. Jeśli zawodowo nie interesujemy się napędami, jedyne co warto zapamiętać, to to, iż pasek klinowy jest jednym z rodzajów pasków napędowych.