Kiedy sterownik ABS wymaga naprawy?

 

System ABS od kilkunastu jest obowiązkowym wyposażeniem każdego auta, które wyjeżdża z fabryki. Poprawia on bezpieczeństwo jazdy, a tym samym pomaga kierowcy w prowadzeniu auta i przy gwałtownym hamowaniu. Jest elementem układu hamulcowego.

Działanie sterownika ABS

naprawa sterownika ABSUkład ABS zapobiega blokowaniu się kół podczas zwalniania, także na śliskiej czy oblodzonej nawierzchni. Dzięki temu kierowca nie traci kontroli nad pojazdem. Do podstawowych elementów, z których składa się ten system dbający o nasze bezpieczeństwo, należy pompa, niezbędny układ elektroniczny oraz czujniki prędkości kół wraz z całym okablowaniem. Jak większość części, z których składa się samochód, tak i układ ABS posiada sterownik. Poprzez czujniki steruje on ciśnieniem, które płynie do danych zacisków hamulcowych. Układ ABS jest dość niezawodnym systemem, jednak zdarzają się problemy. Może być wymagana naprawa sterownika ABS. Moduł ten najczęściej umieszcza się w okolicach silnika danego pojazdu, także temperatura jednostki napędowej może wpływać na przyspieszenie jego uszkodzenia. Takimi typowymi objawami jego niedomagania są zapalające się kontroli na tablicy przyrządów, w szczególności ABS świecącej się na żółto. Mogą pojawić się też nieregularne problemy z działaniem pompy tego układu. Innym symptomem świadczącym, że sterownik wymaga naprawy, jest nie działanie systemu ABS dopóki silnik nie uzyska odpowiedniej temperatury. Użytkownika auta powinna też zaalarmować systematyczne zwiększające się problemy z działaniem układu.

Pomimo, że jak większość części w naszych samochodach, sterownik ABS może ulec awarii, to są wyspecjalizowane serwisy, które będą w stanie sobie z usterką poradzić. Zresztą układ ten należy to jednych z najbardziej niezawodnych we współczesnych autach.