Kiedy stosować srebrną plombę

Każdy z nas kojarzy z dzieciństwa sytuację, w której musiał udać się do dentysty. Wówczas, jeśli trzeba było wykonań wypełnienie zęba w tylnej części jamy ustnej, często stosowano wypełnienie z tak zwanego amalgamatu, które ze względu na swój charakterystyczny kolor miało też nazwę srebrnych plomb.

Zalety stosowania srebrnych plomb

plomby srebrneDzisiaj już prawie nie stosuje się rozwiązania takiego jak plomby srebrne. Wynika to z przepisów Unii Europejskiej, która w 2018 roku wprowadziła regulacje dotyczące amalgamatu i tego, w jakich przypadkach można go stosować. Miał on jednak niewątpliwie pewną zaletę, mianowicie był tani i trwały. Stosowano go na szeroką skalę, zanim technologia rozwinęła się na tyle, aby zaproponować rozwiązania alternatywne. Obecnie wielu dentystów oferuje swoje usługi w zakresie usuwania starych plomb z amalgamatu i zastępowania ich nowoczesnymi materiałami. Jest to usługa coraz bardziej popularna, jednak nie konieczna, gdyż stare plomby często są bardzo wytrzymałe i można je nosić przez wiele lat, zupełnie o nich zapominając. Inną zaletą amalgamatu jest to,że nie wiąże się on chemicznie z tkankami zęba, przez co nie przedostają się do naszego organizmu różne niepożądane substancje. Należy jednak zapytać dentystę, czy w naszym przypadku zastosowanie plomby z amalgamatu jest bezpieczne i wskazane. Nie powinny go stosować dzieci do 16 roku życia oraz kobiety w ciąży. 

Każdy z nas marzy o tym, aby mieć zdrowy i piękny uśmiech. Nasze zęby często są naszą wizytówką, jednak leczenie i naprawa ich nie jest rzeczą tanią, na którą każdy może sobie pozwolić. Zastosowanie plomb z amalgamatu pozwala zaoszczędzić pieniądze, za które można wykupić lepsze uzupełnienie ubytków w przednich zębach, jeśli jest to konieczne i niezbędne.