Łyżka koparki sterowana dzięki czujnikom

Operator koparki ma dość trudne zadanie. Wykonanie odpowiedniego wykopu lub wyrównanie terenu w należyty sposób nie należy do najłatwiejszych zadań. Na szczęście znaczny rozwój technologii sprawił, że tego typu prace stały się dużo łatwiejsze. Obecnie wszystkie koparki wyposażone są w specjalistyczną elektronikę, która ułatwia sterowanie całą maszyną. Kwestia tego, aby odpowiednio z niej korzystać.

Czujniki w łyżkach koparek

czujnik łyżkiWykonywanie precyzyjnych wykopów bez odpowiedniej elektroniki jest niemożliwe, a niejednokrotnie zdarza się tak, że nie ma miejsca na błędy i wykop ma być idealny. W takich sytuacjach operatorom koparek pomagają specjalne czujniki. Czujnik łyżki wyczuwa to w jakim dokładnie jest ona położeniu. Można powiedzieć, że czujniki są dodatkowymi oczami dla operatora. Same czujniki to nie wszystko. Do wykonania precyzyjnego wykopu potrzebny jest nam jeszcze tachimetr robotyczny z odpowiednim oprogramowaniem. Czujniki łyżki odbierają sygnał z tachimetru i przekazują go do monitora w kabinie koparki. Dzięki temu operator wie ile ziemi ma jeszcze zebrać w danym miejscu, a gdzie powinien jej dołożyć. Do obsługi tachimetru potrzebny jest geodeta, a z całą resztą poradzi już sobie sam operator. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, które jest stosowane nie tylko w koparkach, ale także w równiarkach.

Obecnie tego typu rozwiązania o różnym stopniu zaawansowania są stosowane na całym świecie. Dzięki nim praca operatorów stała się znacznie łatwiejsza, a zadania, które były kiedyś nie do wykonania, obecnie są codziennością wielu operatorów. Dzięki temu budownictwo jest na znacznie wyższym poziomie, niż było jeszcze kilkanaście lat temu. W tym przypadku możemy powiedzieć, że technologia służy ludziom, a nie nad nimi panuje.