Na czym polega regeneracja?

Większość współczesnych samochodów posiada w swoim wyposażaniu turbosprężarki. Koszt kupna nowej części jest o wiele wyższa niż w porównaniu do używanej. Warto zastanowić się czy to ma sens, gdy właściwości tego urządzenia zostaną zachowane.

Regeneracja turbosprężarki samochodowej

regeneracja turbosprężarekSamochód to pojazd silnikowy składający się z wielu części w tym z turbosprężarki. Jak działa turbosprężarka i i po co jest w samochodzie? Turbosprężarka odpowiedzialna jest za zwiększenie mocy silnika. Dzieli się na dwie części: turbinę i sprężarkę, która osadzona jest na wspólnym wale. Turbina zasilana jest spalinami powstałymi w komorze silnika. Gazy wylotowe docierają do turbiny jednocześnie wprawiając w ruch wirnik sprężarki, która wtłacza większą ilość powietrza do cylindra. Ze względu na charakter pracy, turbosprężarki są narażona na wysokie temperatury. Dlatego samochody wyposażone w tego typu część powinny przed wyłączeniem silnika odczekać kilka minut w celu słodzenia. To pozwoli na zachowanie zdecydowanie dłuższej żywotności i pracy turbosprężarki, w przeciwnym razie dojdzie do różnego rodzaju uszkodzeń, m.in. luzów na łożysku wirnika – a więc zaolejeniu układu ssącego. Dlatego wymagane kupno nowe lub regeneracja turbosprężarek. W przypadku drugiej czynności, proces naprawy urządzenia polega na wymianie starych i zniszczonych podzespołów i zastąpienie ich nowymi. Po trafieniu do serwisu specjalistycznego zajmującego się naprawą turbosprężarek, część ta zostaje rozebrane na czynniki pierwsze w celu dokładnej oceny każdego elementu. Takie działanie również wiąże się z wymianą elementów eksploatacyjnych układu turbodoładowania, czyli uszczelek, pierścieni uszczelniających i łożysk. Po wymianie wszystkich elementów następuje etap składania wszystkiego w jedną całość i sprawdzenie czy część ta funkcjonuje prawidłowo.

Turbina stanowi najpowszechniejsze stosowane wyposażenie we współczesnych samochodach. Ważne jest, aby w trakcie eksploatacji zachować jej prawidłową właściwość, tym samym zapewnimy sobie długotrwałe działanie.