Najlepsze akcesoria do terrariów

Chęć posiadania zwierzęcia wiąże się z dużą odpowiedzialnością i przygotowaniami, które powinny poprzedzić przygarnięcie zwierzaka. Jeśli chodzi o gady, na przykład węże, agamy czy gekony, należy stworzyć im odpowiedni mikroklimat w specjalnie do tego przystosowanym terrarium. Jak to zrobić? W jakie akcesoria się zaopatrzyć? Podpowiadam poniżej.

Jak urządzić terrarium dla agam brodatych?

akcesoria do terrarium dla agamy brodatejJednym z najpopularniejszych rozwiązać dla agamy brodatej jest terrarium szklane. Jego minimalne wymiary na jednego osobnika powinny wynosić 120 centymetrów na 60 centymetrów. Jeśli chodzi o wysokość zbiornika, 60 centymetrów powinno w zupełności wystarczyć. Zbyt małe akwarium może spowodować złe samopoczucie gada, a nawet choroby. Ważne są również akcesoria do terrarium dla agamy brodatej, czyli odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie oraz wystrój wnętrza. Agama to zwierzę, które potrzebuje regularnego naświetlania promieniami UV oraz wysokiej temperatury panującej wewnątrz terrarium za dnia. Najlepiej sprawdzi się żarówka ogrzewająca, która stworzy w jednym miejscu tak zwaną wyspę ciepła. W tym miejscu agama z pewnością będzie spędzać większość dnia. Wyspa ciepła powinna nagrzewać się do około 40 stopni, a temperatura w innych częściach akwarium powinna oscylować wokół 25 stopni. Poza tym, jako dekoracje warto do terrarium włożyć liczne kamienie, które będą stanowiły także kryjówkę dla agamy. Ważną rzeczą jest także termometr, który będzie kontrolował temperaturę wewnątrz.

Terrarium dla agamy powinno być jak największe, zwłaszcza jeśli chcemy hodować więcej niż jednego osobnika. Oprócz tego należy zadbać o odpowiednie ogrzewanie oraz oświetlenie terrarium. Skały i nietoksyczne rośliny zielone sprawdzą się idealnie jako ozdoby i kryjówka dla gada. Warto także zadbać o tło w terrarium, aby cieszyło oczy właściciela.