Osuszanie powietrza w domu i na budowie

Jaki poziom wilgotności powietrza jest najbardziej korzystny dla codziennego funkcjonowania? Czy wilgoć w domu to poważny problem i jak się jej pozbyć? Komfort użytkowania mieszkania zależy głównie od dwóch czynników, jest to temperatura i wilgotność powietrza. Trzeba również pamiętać, że te dwa parametry są ze sobą ściśle powiązane.

Modele i zasada działania osuszaczy powietrza

dobry adsorpcyjny osuszacz powietrzaJak wilgotność powietrza wpływa na życie? Otóż ma ona ogromne znaczenie, a każde odstępstwo od optymalnego poziomu będzie dla nas odczuwalne. Z suchym powietrzem będziemy zmagać się zimą, kiedy w domu działa centralne ogrzewanie. Pozostała część roku to natomiast wilgotne powietrze, które czasem może powodować spore problemy w lokalu. Przyczyn wilgoci może być wiele. Mogą to być wady konstrukcyjne lub nieodpowiednie zabezpieczenie murów przed podciąganiem wody. Nieskuteczna hydroizolacja lub zupełny jej brak zdarza się niestety dość często, szczególnie w starszych budynkach. Przyczyną wilgoci może być również słaba wentylacja pomieszczeń, co z kolei bywa wadą nowych, zbyt szczelnych inwestycji. Jak poradzić sobie z wilgocią? Najpierw zlokalizujmy problem i jego przyczynę. Po usunięciu przyczyny trzeba będzie usunąć skutki. Tutaj przyda się dobry adsorpcyjny osuszacz powietrza, który działa niezależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu. Osuszacze adsorpcyjne posiadają rotor, który pokryty jest substancją higroskopijną. Jej zadaniem jest pochłanianie wody i oddawanie jej do przeznaczonego do tego zbiornika. Model adsorpcyjny będzie pracował równie wydajnie w każdej temperaturze od 0 do 30 stopni Celsjusza, dlatego jest to idealne rozwiązanie do zimnych pomieszczeń, jak piwnica czy garaż. Inaczej działa osuszacz kondensacyjny, który schładza powietrze poniżej punktu rosy, co powoduje skraplanie wilgoci. Ten model pracuje wydajnie w wysokich temperaturach i przy wysokim poziomie wilgotności powietrza.

Osuszacze dzielimy także na modele do użytku domowego oraz modele budowlane. Te pierwsze mają wydajność do 60 litrów na dobę, ich obudowa wykonana jest najczęściej z tworzywa sztucznego, jest estetyczny i bardzo cichy. Modele budowlane natomiast są dużo bardziej wydajne, odporne na zniszczenia i uszkodzenia, ich obudowy są znacznie trwalsze, są również urządzeniami przystosowanymi do pracy w dużym zapyleniu powietrza.