Palety w szkółkach ogrodniczych

W szkółkach ogrodniczych, hoduje się sadzonki rozmaitych roślin. Każdy, kto choć raz był na takiej szkółce widział zapewne rozmiar takiej plantacji. Aby szkółka mogła na siebie zarobić musi zajmować się uprawą dziesiątek tysięcy sadzonek na raz. Odpowiednie zaplecze logistyczne i wyposażenie są w stanie ułatwić taką pracę.

Specjalna paleta produkcyjna dla szkółki ogrodniczej

palety produkcyjnePodczas uprawy roślin występuje wiele faz, od zasiania rośliny, poprzez jej kolejne etapy wzrostu. Na każdym takim etapie trzeba zapewnić roślinie inne warunki, aby cały proces przebiegał szybko i bez problemu. Z tego powodu drzewka przewozi się co chwila od szklarni do szklarni i przesadza do coraz większych doniczek. Bardzo ten proces ułatwiają palety produkcyjne wykorzystywane do transportu sadzonek. Są to specjalnie przystosowane palety z otworami, w które wkłada się doniczki lub nawet ziemię wraz z roślinką w początkowych stanie rozwoju. Odpowiednio wyprofilowane otwory na palecie dostosowane są do konkretnych rodzajów doniczek, a sam kształt palety pozwala na układanie jej, jedna na drugiej, bez groźby jej uszkodzenia. Takie gotowe zestawy można przewozić już za pomocą wózków widłowych w obrębie placu szkółki, pomiędzy jedną szklarnią, a drugą. Gdy roślinki nieco podrosną i występuje konieczność przesadzenia ich do większych doniczek, trzeba wtedy także zmienić paletę na odpowiednio przystosowaną do nowej średnicy samej doniczki.

Tego typu opakowania przyspieszają oczywiście pracę w szkółce i zwiększają wydajność pracowników. To ważny aspekt, gdy ma się do czynienia z dziesiątkami tysięcy sadzonej, wtedy każda sekunda pracy z sadzonką się liczy. Dlatego właśnie większość szkółek zainwestowała w tego typu rozwiązania u siebie, aby skupić się na pielęgnacji roślin, a nie na ciągłym ich transporcie w inne miejsce.