Panele solarne – budowa i funkcje

Fotowoltaika to branża ciesząca się niezwykle dynamicznym wzrostem popularności w ciągu kilku ostatnich lat. Wynika to głównie z wielu korzyści, które zapewnia dla domu czy firmy. Domowa instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj ma moc od 2 do 50 kW i jest dobrana do potrzeb budynku oraz podłączona do sieci energetycznej. Dzięki pozyskaniu energii z promieni słonecznych pozwala uzyskać darmowy i ekologiczny prąd. 

Jak działają panele solarne? 

panele solarne wrocławWykorzystanie energii słonecznej w celu wytworzenia własnego prądu stało się sposobem na ekonomiczne i ekologiczne życie. Aby było to jednak możliwe, niezbędna jest inwestycja w specjalną technologię – instalację fotowoltaiczną. Jej zadaniem jest konwersja energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną o odpowiednim natężeniu, napięciu i częstotliwości. Głównym elementem tego systemu są ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z materiałów półprzewodzących, połączone ze sobą szeregowo. Do ogniwa dociera światło, czyli wiązka fotonów, które wchłaniane są przez krzem w ogniwie. Pochłonięty foton wybija elektron z jego miejsca, przez co zmusza go do ruchu, prowokując w ten sposób przepływ prądu elektrycznego. Jest to jednak prąd stały, a żeby uzyskać płynący w gniazdkach prąd zmienny, niezbędnym elementem instalacji jest inwerter. Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne nie ma znaczącej mocy – jest to zaledwie 0,4-0,5 W, dlatego tworzy się konstrukcje szeregowe bądź równoległe, aby uzyskać potrzebną dla użytkownika wartość. Każdemu, kto chce kupić panele solarne Wrocław oferuje wiele profesjonalnych firm zajmujących się fotowoltaiką. Jednorazowa inwestycja pozwoli na wiele lat oszczędności. 

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych warto zasięgnąć rady specjalisty. Na rynku dostępne są panele monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne i cienkowarstwowe. Profesjonalista dobierze odpowiednią moc dla danego budynku, co pozwoli na oszacowanie optymalnej ilości energii dostarczonej do gospodarstwa i największe oszczędności.