Parametry robotów do wtryskarek

Nowoczesna wtryskarka jest urządzeniem, które bez problemu pozwala na produkcję różnych rzeczy z tworzyw sztucznych. Tym bardziej że jej zakres zastosowań zależy od ustawionych szczegółów i wykorzystanych form wtryskowych. Takie formy można bardzo łatwo wymieniać, ponieważ w praktyce to od nich zależy kształt gotowych produktów. Roboty do wtryskarek także mają ważne zadanie i dlatego należy im poświęcić dużo uwagi.

Działanie robotów przy wtryskarkach

robot do wtryskarkiChodzi tutaj oczywiście o poświęcenie uwagi takiemu robotowi jeszcze przed wybraniem konkretnego egzemplarza, ponieważ po prawidłowym montażu będzie on w konkretnym miejscu funkcjonował zawsze zgodnie z tym, co zostało ustawione. Takie roboty, żeby rzeczywiście mogły funkcjonować zgodnie ze swoim oryginalnym przeznaczeniem, muszą być montowane w odpowiednich miejscach. Nie należy tego jednak traktować jako ograniczenie, ponieważ są różne osie, po których ten robot do wtryskarki może się poruszać i tym samym przenosić konkretne elementy. W zdecydowanej większości przypadków roboty do wtryskarek są wykorzystywane po to, żeby w szybkim tempie przenosić różne elementy z form wtryskowych do innych przenośników lub nawet miejsc magazynowania. Żeby tak było, wśród parametrów należy szczególną uwagę zwrócić na zakres ruchów podany zwykle milimetrach. Przed zakupem konkretnego robota trzeba także koniecznie wiedzieć, jaka będzie przybliżona waga elementów, które ma docelowo przenosić. Poszczególne modele różnią się bowiem udźwigiem. Widziałem na przykład takie, które mogą podnieść produkt o maksymalnej wadze 8 kg.

Są to roboty wyposażone w elementy chwytające oraz długie ramię składające się z kilku części, ponieważ wtedy może się ono razem z całym ładunkiem wyginać tak, żeby niczego nie uszkodzić. Dzięki robotowi wtryskarki osiągają lepszą wydajność, ponieważ produkty nie zalegają w formach. Wysoka temperatura tych produktów też nie stanowi problemu.