Pasza hodowlana dla koni

Odpowiednie żywienie jest podstawą w każdej hodowli koni. Każdy hodowca wie, że zwierzęta hodowlane mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Odpowiednio skomponowana, a przy tym zbilansowana karma zapobiega powstawaniu wielu chorób. Pasze hodowlane skomponowane są tak aby zaspokajać potrzeby żywieniowe klaczy, źrebiąt oraz ogierów.

Pasza w hodowli koni

pasze dla koni hodowlanychPokarm paszowy dla zwierząt hodowlanych ma za zadanie wpływać na budowę mięśni oraz jego ogólną kondycję. Dlatego też musi być odpowiednio komponowana tak aby zaspokajać wszystkie jego potrzeby. Karma taka musi być bogata w witaminy, makro oraz mikroelementy, włókna i aminokwasy. Tylko dobrze skomponowana pasza zawierająca miks wszelkich niezbędnych składników jest w stanie wpływać pozytywnie na rozwój kośćca, tkanki mięśniowej oraz stawów. Poza tym pasze dla koni z hodowli powinny również wspomagać ich regenerację po wysiłku fizycznym. Pasza hodowlana nadaję się doskonale zarówno dla klaczy które spodziewają się potomstwa jaki i dla samych źrebiąt i ogierów. Kompozycja łatwostrawnych składników pokarmowych zapewnia prawidłowy rozwój zwierzęcia na każdym etapie jego życia. Paszę taką można również podawać klaczom, które karmią gdyż wpływają one pozytywnie na produkcję oraz jakość mleka. Na rynku dostępne są pasze dla koni hodowlanych zawierające wiele różnych składników. To od nas zależy na jaką paszę się zdecydujemy. Warto wypróbować kilka pasz i wybrać tą która najlepiej zaspokaja potrzeby naszych zwierząt. Należy również pamiętać, że paszę przeznaczoną dla koni hodowlanych należy wprowadzać stopniowo, mieszając ją w odpowiednich proporcjach z poprzednio stosowaną karmą.

Wybór paszy jest niezwykle istotny w prawidłowym żywieniu koni. Hodowca przede wszystkim powinien wybrać karmę, która będzie zaspokajała potrzeby jego stada. Odpowiednia karma wpływa na zdrowie ogierów, klaczy a co za tym idzie również ich przyszłego potomstwa potomstwa. To od karmy zależy płodność oraz prawidłowy przebieg ciąży i dalszy rozwój źrebiąt.