Praca w Niemczech – opiekunka osób starszych

Zarówno mężczyźni, jak również kobiety z Polski często decydują się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Panie w szczególności poszukują pracy w Niemczech przy opiece nad seniorami. Warunki zatrudnienia są bardzo różne, a samo wynagrodzenie zależy od wieku i stanu zdrowia seniora oraz zakresu codziennych obowiązków.

Opieka nad seniorami w Niemczech

praca w niemczech - opieka nad osobami starszymiWarto pamiętać, że obecnie wymaga się nieco więcej od kandydatów na opiekunów niż jeszcze kilka lat temu, gdy o taką pracę mógł starać się niemal każdy (nawet bez znajomości języka obcego). Obecnie agencje zatrudnienia stawiają niemałe warunki przed osobami, na które czeka praca w Niemczech – Opieka nad osobami starszymi nie należy do najłatwiejszych ponieważ opiekunowie spędzają z podopiecznym często 24 godziny na dobę. Taka praca wiąże się z karmieniem i pielęgnacją chorego, sprzątaniem oraz zawożeniem do na zabiegi i wizyty lekarskie. Znajomość podstaw języka niemieckiego to już priorytet, a w wielu pracach wymagane jest nawet wykształcenie pielęgniarskie lub ukończony kurs opiekunka osób starszych. najważniejsza jest jednak empatia do seniora, często poważnie schorowanego, który nie do końca rozumie, dlaczego nie ma przy nim najbliższej rodziny. Najlepiej poszukać pracy poprzez znane agencje, które zadbają o legalność zatrudnienia oraz bezpieczeństwo opiekunek czy opiekunów. 

Jeśli chodzi o stawki do są one bardzo zróżnicowane i zależą (jak już wspomniano wyżej) od wymagań i obowiązków przyszłego opiekuna. Często na początku stawki są nieco niższe i obowiązują na określony czas próbny (szczególnie, gdy opiekunka jest zupełnie nowa bez doświadczenia). Samodzielne wyjazdy za granicę są ryzykowne bo nigdy nie wiemy na kogo trafimy oraz czy otrzymamy ustalone wcześniej wynagrodzenie.