Praktyczne bariery ochronne

 

Każdy, kto uzyskał prawo jazdy, powinien poprawnie jeździć i znać wszystkie przepisy drogowe. Bezpieczna jazda powinna być podstawą dla każdego kierowcy, ale nie zawsze tak jest. W celu zminimalizowania ilości wypadków, także drogi są odpowiednio zabezpieczane.

Gdzie na drodze spotkamy bariery ochronne?

bariery ochronne drogoweW centrach miast drogi dla pojazdów przebiegają w dość wąskiej formie i są z każdej strony ograniczone chodnikiem, torami tramwajowymi czy zabudowaniami. W związku z czym bariery ochronne drogowe nie są tu konieczne. Ich nadrzędnym celem jest zabezpieczenie kierowców przed wypadkiem na niebezpiecznych odcinkach drogi czy oddzielenie jej od posiadłości znajdujących się blisko drogi ekspresowej. Na trasach dojazdowych czy autostradach, pojazdy poruszają się ze znacznie większą prędkością, a więc nie trudno o wypadek. Bariery ochronne na takich drogach są najczęściej wykonane z grubej i odpornej na uszkodzenia blachy, która jest mocowana na specjalnych stalowych kołkach. Ich wysokość może sięgać nawet stu paru centymetrów, aby skutecznie chronić kierowców. Oczywiście w konfrontacji z dużą prędkością, nawet takie barierki nie będą w stanie zatrzymać pojazdu, ale z pewnością w jakimś stopniu zminimalizują skutki wypadku. Na drogach znajdziemy też bariery ochronne w formie dużych płyt, wykonanych z wytrzymałego tworzywa lub betonu. Są one mobilne, zatem można je przenosić w dowolne miejsce. Ich celem jest wydzielenie czasowego ograniczenia w ruchu drogowym, ale sprawdzają się też przy remontach.

Zakupem barier ochronnych stosowanych na drogach, przeważnie interesuje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, albo instytucje odpowiedzialne za organizację ruchu na drogach. Tego typu produkty można nabyć jedynie w specjalistycznych sklepach.