Preparaty na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki to gromada zwierząt należących do typu mięczaków, które uwielbiają wilgotną aurę oraz wysokie trawy. W poszukiwaniu cienia swoim działaniem niszczą rośliny i liście, stając się głównym szkodnikiem w przydomowych ogrodach. Podczas suchego i upalnego lata można zauważyć zwiększoną liczbę ślimaków, które w ogrodach szukają wilgoci i wody w pobliżu kompostownika czy pod kamieniami. Aby się ich pozbyć, trzeba wyposażyć się w specjalistyczne środki chemiczne. 

Jakich preparatów na ślimaki użyć w ogrodzie? 

preparaty na ślimakiPozbycie się ślimaków ze swojego ogrodu może być dużym wyzwaniem. Kiedy próby walki ze ślimakami, takie jak systematyczne odchwaszczanie rabat, usuwanie resztek roślin czy częste koszenie trawnika nie działają, należy sięgnąć po profesjonalne preparaty na ślimaki. Są to najczęściej środki bazujące na metaldehydzie, czyli substancji czynnej z grupy aldehydów. Należy je aplikować w czasie, kiedy gleba jest wilgotna, ale nie mokra. W zależności od nasilenia działania czy zwiększenia liczby szkodników zaleca się powtarzanie zabiegu co 3-4 dni. Istotne jest, że tego typu środki są silnie toksyczne i mogą negatywnie oddziaływać również na pożyteczne zwierzęta i owady. Zaleca się również, aby ścieżki wokół klombów posypywać wapnem niegaszonym, która ma właściwości higroskopijne, tym samym uśmiercając ślimaki. Sprawdzonymi sposobami na ślimaki są również sól kuchenna, granulaty typu snacol, pierścienie miedziowe czy pułapki na ślimaki. Związki zawarte w preparatach ślimakobójczych posiadają też atraktanty, czyli substancje wabiące ślimaki.

Warto podkreślić, że preparaty na ślimaki utrzymują swoje działanie jedynie do pierwszego deszczu, po czym niezbędne jest ich ponowne zaaplikowanie. Zatrute ślimaki często stają się pokarmem jeży czy ropuch. Usunięcie ślimaków jest korzystnym rozwiązaniem, które pozytywnie wpłynie na rośliny w naszym ogrodzie. Profesjonalne środki w formie granulatu do zwalczania ślimaków są bardzo wydajne i skutecznie w działaniu, mają jednak toksyczny charakter, wobec czego trzeba ostrożnie z nimi postępować.