Produkcja kostki brukowej

Każdy z nas choć raz w życiu chodził po kostce brukowej. Niektórzy nawet zastanowili się jak została ona położona, skoro układa się w dość ciekawe wzory. Ale już mało kto docieka tego, w jaki sposób wytwarza się ową kostkę. Do jej wytwarzania służą specjalne maszyny.

Jak działa wibroprasa do kostki brukowej?

wibroprasyKostka brukowa jest produktem, który uzyskuje się dzięki wykorzystaniu wibroprasy. Jest to maszyna, która w kilku etapach wytwarza kostkę brukową. Na pierwszy rzut oka można zobaczyć pojemnik, który zasypuje się materiałem sypkim. Następnie pojemnik przesuwa się w specjalnej prowadnicy w miejsce, gdzie z jego dna wypada cała jego zawartość, dzięki czemu masa zostaje umieszczona w formie w odpowiedniej ilości. Potem następuje zamknięcie pokrywy wibroprasy, która dociska masę do formy. Następuje włączenie maszyny, która nie tylko wciska masę w formę, lecz dodatkowo wytwarza wibracje, które umożliwiają idealne ubicie masy w formie. Dzięki temu z masy zostają usunięte wszystkie pęcherze powietrza, a struktura wewnętrzna wytworzonej kostki brukowej jest jednolita. Po określonym czasie następuje wyłączenie prasy i można wyjąć ukształtowane kostki z formy. W tym momencie jeden z etapów produkcji kostki brukowej zostaje zakończony. Następnie kostka zostaje poddana dalszej obróbce termicznej, jednak nie następuje to już przy użyciu wibroprasy, a innych, przeznaczonych do tego celu maszyn technologicznych. Nie mniej jednak ten pierwszy etap wytwarzania kostki brukowej jest niezwykle ważny, bo powstałe w nim niedoskonałości kostki są niemożliwe do usunięcia.

Wydajność wibropras jest dość duża, dzięki czemu maszyna w ciągu kilku godzin może wyprodukować nawet całą paletę kostki brukowej. Tak wyprodukowana kostka zostanie przekazana do dalszego etapu produkcji, gdzie przechodzi obróbkę termiczną, lecz do tego celu służą inne maszyny.