przewody pneumatyczneprzewody pneumatyczne

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza

Dla wielu osób instalacje pneumatyczne wydają się bardzo proste i uważają, że nie potrzeba wiedzy, żeby samemu zaprojektować i zamontować instalację u siebie w firmie. Niestety przykłady z wielu przedsiębiorstwa pokazują, że tak nie jest. Podstawą jest dobór odpowiedniej sprężarki.

Właściwie dobrane przewody pneumatyczne to podstawa

przewody pneumatyczneprzewody pneumatyczneTo od niej zależy czy nasze maszyny będą otrzymywały wystarczającą ilość sprężonego powietrza niezbędnego do działania. Drugim elementem są doskonale wykonane przewody pneumatyczne odpowiedzialne za dostarczenie tego źródła energii. Muszą one mieć dobraną odpowiednią średnicę zależną od odległości w jakiej znajduje się najdalej położone urządzenie. Ponadto istotny jest również materiał z jakiego są wykonane. Nie zaleca się stali (chyba, że dobrze ocynkowanej), bo może ona z biegiem czasu korodować co spowoduje zmniejszanie średnicy wewnętrznej rury oraz zmniejszenie wydajności instalacji. Za zabezpieczeniem urządzeń, szczególnie tych mniejszych odpowiadają osuszacze i filtry, które usuwają wodę i inne ciecze oraz zabrudzenia. Siłowniki pneumatyczne są bardzo wrażliwe na takie elementy więc odpowiednia konserwacja zabezpieczeń jest bardzo istotna i generuje mniejsze koszty niż naprawa bądź wymiana siłowników. Stosowane w układach szybkozłączki pneumatyczne również powinny posiadać odpowiednie właściwości wytrzymałościowe i czystościowe. W przypadku ich nieszczelności utraty ciśnienia mogą być bardzo duże przez co narażone są kolejne maszyny. Jedynym elementem mniej istotnym są stosowane elektrozawory pneumatyczne. Poza ich szczelnością nie musimy sprawdzać innych części tego urządzenia.

Elektronika w większości przypadków działa przez wiele lat bez konieczności ingerowania w nią. Niezbędną wiedzę, która przyda się do prawidłowego zaprojektowania instalacji można nabyć z serwisów branżowych dostępnych w internecie lub na szkoleniach prowadzonych przez producentów.