saxs

SAXS i wyprawa archeologów

Zawsze marzyłam o tym, żeby brać udział w wyprawach razem z archeologami i razem z nimi odkrywać zaginione cywilizacje, ukryte przejścia i tajemnych władców starożytności. To marzenie miałam w przyszłości spełnić.

SAXS – analiza polimerów

saxsPoszłam najpierw do liceum do klasy z rozszerzonym nauczaniem historii, a potem na studia z zakresu archeologii. To było wszystko o czym marzyłam. Przebywałam razem z osobami które tak jak ja fascynowały się historią i tym co z niej pozostało. Nawiązałam wiele znajomości, i niektóre z nich nadal pielęgnuję. Widujemy się poza tym czasem na wyprawach archeologicznych. Ostatnio udało mi się załapać na międzynarodową wyprawę do Egiptu śladami faraonów. Podobno był jakiś zaginiony władca, pochowany jeszcze sprzed czasów gdzie stawiano piramidy. Naszym zadaniem było odkrycie tego miejsca i zbadanie do czego tam doszło. Zabrałam ze sobą spektrometr przenośny, ponieważ wiedziałam, ze jest on niezastąpiony na takich wyprawach. Na pewno inny sprzęt także zostanie nam dostarczony. Sprawdziłam, że mamy także urządzenia do analizy waxs. Promienie rentgenowskie używane w niej na pewno będą idealne do badania delikatnych przedmiotów. Co prawda analiza saxs jest stosowana przy polimerach, przynajmniej najczęściej, to nie znaczy jednak ze nie nadaje się do innych zastosowań.

Dostaliśmy nawet detektor promieniowania, choć nie sądzę, żeby się nam przydał. Lepszy byłby wykrywacz metalu, bo mogli mieć takie narzędzia czy ozdoby, czy też analizator ftir, z jego promieniami podczerwonymi. Mam nadzieję, ze uda się nam znaleźć ślady dawniej cywilizacji i będzie to znana sprawa w naszej dziedzinie.