Skuteczna lapma na owady

Owady to bardzo ważny składnik ekosystemu, bez nich nie istniałoby wiele gatunków roślin, co z kolei zakłóciłoby cały łańcuch pokarmowy. Są jednak owady mniej pożyteczne i mniej lubiane, szczególnie wtedy, kiedy uparcie pchają się do naszych mieszkań. Jak poradzić sobie z muchami, komarami, osami czy ćmami, które nawiedzają nasze domy, gryzą, roznoszą zarazki lub po prostu przyprawiają o ciarki?

Lampy przeciw owadom – rodzaje

lampa owadobójcza lepowaOwady latające bardzo chętnie nawiedzają nasze domy. Czasem wydaje się, że tylko czekają na okazję i czają się gdzieś za oknem, aby wlecieć gdy tylko je otworzymy. Choć większość z tych owadów nie jest specjalnie groźna, są i takie, których wizyta w naszym domu może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Muchy, choć niegroźne, są bardzo irytujące, a ponadto uwielbiają siadać na pozostawionym w kuchni jedzeniu i roznosić na nim zarazki. Muchy nie należą do najczystszych na świecie owadów, wręcz przeciwnie, składają jaja na odchodach, przez co ich odnóża to siedlisko bakterii. Poza muchami do mieszkań bardzo chętnie wlatują osy wabione słodkimi zapachami owoców. Osy są bardzo uparte, a rozjuszone mogą atakować. Ich ugryzienie jest bolesne, a dla osób uczulonych na ich jad może być poważnym zagrożeniem życia. Mniej groźne są komary, choć te chyba irytują najbardziej bzycząc przy uszach każdego wieczoru i gryząc nas w nocy. Zupełnie niegroźne są ćmy, które wlatują do mieszkań wieczorami, wabione zapalonym światłem. Choć nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia, trzepotanie ich wielkich skrzydeł obijających się o okno lub żyrandol sprawia, że włosy jeżą się na głowie, dlatego niektórzy z nas panicznie się ich boją. Jak walczyć z odwiedzającymi nas owadami? Jedynym skutecznym sposobem są lampy owadobójcze, które zarówno w domu, jak i na balkonie czy tarasie skutecznie ograniczą ilość owadów. Lampa owadobójcza lepowa, rażąca czy wiatrakowa to urządzenia wabiące owady emitowanymi promieniami UV. Zwabiona ofiara jest eliminowana na kilka różnych sposobów, w zależności od rodzaju lampy. Lampa owadobójcza lepowa posiada wkłady lepowe, do których owady się przyklejają i nie mają szans wydostać się z pułapki. Lampa rażąca posiada z kolei tzw. ruszt, w kontakcie z którym owad jest rażony prądem.

Ostatni rodzaj lamp przeciw owadom to lampy wiatrakowe. Sposób wabienia owada jest dokładnie taki sam, jak w przypadku dwóch pozostałych lamp, jedyna różnica polega na potraktowaniu złapanego owada. Ofiara wciągana jest za pomocą małego wiatraczka do specjalnego pojemnika, z którego nie ma szans się wydostać. Lampa ta jednak pozwala wypuścić zwabione owady na wolność.