Skuteczna terapia tlenowa

Powietrze, którym oddychamy na co dzień jest zanieczyszczone licznymi spalinami, pyłami zawieszonymi czy substancjami rakotwórczymi, które sprawiają, że zwiększa się ryzyko zachorowania na ciężkie choroby. Tlen nam pomaga, ale to co mu towarzyszy, już nie.

Na czym polegają terapie tlenowe?

terapia tlenowa w warszawieCoraz więcej ośrodków leczniczych dysponuje komora hiperbaryczną, ponieważ zabiegi w niej przeprowadzane charakteryzują się wysoką skutecznością działania. Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętą przestrzenią, w której podawany jest czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem. Przeważnie są to jednoosobowe komory, w których w pozycji leżącej lub stojącej, pacjenci mają podawany tlen za pomocą maski. Następuje to pod trzy razy większym ciśnieniem niż atmosferyczne, co wpływa na jego przenikalność do ludzkiego organizmu. Dzięki temu trafia on bezpośrednio do niedotlenionych miejsc. Przenika on do krwinek czerwonych, a jego stężenie zwiększa się w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo – rdzeniowym. Terapia tlenowa w Warszawie może się odbywać w komorze jednoosobowej lub wieloosobowej, gdzie jednocześnie może przebywać nawet kilkunastu pacjentów. jeden zabieg trwa od trzydziestu do czterdziestu pięciu minut, z kilkoma krótkimi przerwami. W trakcie zabiegu, pacjenci są wyłącznie w bieliźnie i muszą się stosować do zaleceń personelu obsługującego komorę tlenową. Większość osób korzysta z komory bezpłatnie, ponieważ otrzymują od lekarza specjalisty skierowanie na leczenie, ale można też samemu wykupić taki zabieg.

Narodowy Fundusz Zdrowia może pacjentom finansować określoną ilość zabiegów tlenoterapii w ciągu roku. Natomiast osoby, które takiego dokumentu nie uzyskały, mogą sobie wykupić zabiegi w komorze hiperbarycznej. Jeden zabieg kosztuje około kilkuset złotych.