Skuteczność pessarów położniczych

Niewydolność szyjki macicy determinuje wiele czynników. Jej przyczyną mogą być między innymi wrodzone uwarunkowania genetyczne, czy też przebyte wcześniej choroby oraz zabiegi chirurgiczne, ale także na przykład nadmierny stres lub niewłaściwy tryb życia kobiety w czasie ciąży. Wielkość i waga płodu, bądź też ciąża mnoga również mogą powodować dysfunkcję tego narządu. Jego niewydolność ma bezpośredni wpływ na przebieg ciąży, a nieleczona często powoduje przedwczesny poród.

Do czego służą pessary położnicze?

pessar położniczyBardzo atrakcyjną alternatywą dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych mających na celu zniwelowanie skutków niewydolności szyjki macicy jest zastosowanie pessara położniczego. To wyrób medyczny w kształcie pierścienia, który służy do zwężenia szyjki i podtrzymania macicy. Zakłada się go zazwyczaj między dwudziestym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży, choć zdarza się, że lekarz ginekolog zaleca wcześniejszą aplikacje krążka. Wyrób zdejmowany jest zwykle w okolicy trzydziestego ósmego tygodnia ciąży, czyli bezpośrednio przed planowanym porodem. Stosowanie tego produktu może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia infekcji szyjki macicy. Organizm traktuje pessar położniczy jako ciało obce, przez co produkuje większą ilość wydzieliny, a tym samym utrudnia jej odpływ. Często stosowanie pessara idzie w parze z przyjmowaniem preparatów antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Stosując ten wyrób medyczny zaleca się u pacjentek ograniczenie aktywności fizycznej i unikanie stresu. Powinno się wtedy poświęcić więcej uwagi higienie intymnej. W trakcie stosowania pessara położniczego nie należy uprawiać seksu, a po jego zdjęciu lekarze często zalecają przyjmowanie leków rozkurczowych.

Problemu niewydolności szyjki macicy nie należy bagatelizować. Organ ten odpowiedzialny jest nie tylko za prawidłowy przebieg ciąży, ale także za ochronę macicy przed wszelkiego rodzaju infekcjami. Ceny pessarów położniczych oscylują w granicach stu sześćdziesięciu złotych. Aplikacja wyrobu jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga podania pacjentce środków znieczulających.