Skuteczny sposób oczyszczania ścieków

O ile właściciele mieszkań w blokach korzystają z miejskiej kanalizacji, o tyle właściciele domów jednorodzinnych najczęściej muszą zadbać o kwestię odprowadzania ścieków we własnym zakresie. Warto w związku z tym pochylić się nad rozwiązaniem, które jest najbardziej odpowiednie w naszym przypadku. 

Efektywne i ekologiczne oczyszczalnie ścieków

przepompownia ściekówJeżeli jesteśmy na etapie planowania budowy domu jednorodzinnego z pewnością zdajemy sobie sprawę z faktu, iż sam dom jako budynek nie spełni wszelkich wymagań aby budowane gospodarstwo działało bez zarzutu. Konieczne do tego celu jest również stworzenie dodatkowych obiektów, które nam to zapewnią. Jednym z nich jest odpowiednia oczyszczalnia ścieków. Mamy do wyboru oczyszczalnię drenażową lub biologiczną. W zależności od naszych oczekiwań każda z opcji ma swoje wady i zalety. Oczyszczalnia drenażowa jest tańsza pod względem kosztu jej budowy, jednak wymaga bieżących nakładów finansowych na jej opróżnianie jak również sprawdzanie jej stanu technicznego i ewentualnych napraw. Oczyszczalnia biologiczna, której koszt budowy jest większy niż w przypadku wersji drenażowej nie wymaga takich nakładów w późniejszym czasie. Jest ona w pełni przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ procesy jakie w niej zachodzą są ekologiczne. Jeżeli dodatkowo dobudujemy do niej obiekt taki jak przepompownia ścieków, jej funkcjonalność będzie jeszcze większa. Oczyszczoną w niej wodę, o ile stworzymy odpowiedni system kanalizacji możemy ponownie wykorzystać np. do podlewania roślin. 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej tego, na którą opcję się decydujemy warto dokładnie oszacować nasze oczekiwania oraz realne potrzeby. Na tej podstawie dopiero można podjąć ostateczną decyzję, jednak jeżeli zależy nam na oczyszczalni przyjaznej dla środowiska lepszą opcją będzie oczyszczalnia biologiczna.