Stropodachy na żelbetonowych konstrukcjach nośnych

Bardzo ważnym elementem każdego budynku jest dach. Ma on za zadanie ochronić przed deszczem, gradem, śniegiem, ale również nadmiernym promieniowaniem słonecznym, wiatrem i wieloma innymi czynnikami. Właśnie dlatego wybór dachu musi być dobrze przemyślany i ustalony już na etapie projektowania budynku.

Dach płaski do zagospodarowania jako taras lub ogród

dachy w piaseczniePoza tym dach pełni również funkcję dekoracyjną. Widoczny jest już z daleka, dlatego stosuje się różne, nawet kolorowe materiały, które sprawiają, że dach wygląda ciekawiej. Wybór wielkości, kształtu, pokrycia oraz koloru dachu jest bardzo istotny. To nad tymi wszystkimi elementami trzeba się zastanowić przed budową domu. Jednym z rodzajów dachu jest dach płaski. Taki dach nazywa się też często stropodachem. Tego typu dachy w piasecznie były popularne przede wszystkim w latach siedemdziesiątych. To jednak wcale nie oznacza, że już się ich nie buduje. Dachy płaskie znajdują się nie tylko na domach jednorodzinnych, nowoczesnych, ale również na budynkach przemysłowych, magazynach, zakładach produkcyjnych i oczywiście na blokach. Obecnie jeśli ktoś buduje dach płaski na domu jednorodzinnym, to najczęściej ma jakiś konkretny cel, pomysł na jego wykorzystanie. Bardzo popularne są np. dachy, na których znajduje się taras, a nawet ogród! Spodnią warstwę dachu płaskiego zawsze stanowi konstrukcja żelbetonowa. Ma ona właściwości nośne, a więc przejmuje obciążenia.

Dodatkowo taki dach jest odpowiednio izolowany termicznie. Izolację kładzie się na konstrukcji z żelbetonu. Na wierzchu znajduje się pokrycie dachowe. Można wyróżnić stropodachy wentylowane, niewentylowane oraz odwrócone. Dach płaski nigdy nie jest całkowicie poziomy! Kąt jego nachylenia wynosi najczęściej od 5 do 20 stopni. Jest to konieczne, by woda mogła spływać z dachy.