Świece w kulturze chrześcijańskiej

Podczas obrządków mszy świętej chrześcijańskiej występują liczne symbole mające symbolizować boskie pierwiastki. Najczęściej spotykanym symbolem jest krzyż, którego znajdziemy w każdym kościele. Równie popularnym symbolem, który, choć występuje bardzo licznie to bywa czasem niezauważony jest świeca.

Świeczniki liturgiczne w kościele

świecznik liturgicznyŚwieca, sama w sobie nie jest tak naprawdę symbole, a ogień, który się na niej pali. Oznacza on bowiem Ducha Świętego i tak powinien być odbierany. W kościołach świece występują bardzo licznie, ponieważ można ich się tam doliczyć kilkudziesięciu lub nawet kilkuset. Obecnie nie znajdziemy już wprawdzie żyrandoli ze świecami, ale dawniej były one bardzo powszechne. Duża świeca paschalna znajduje się na przykład przy ołtarzu. Dla wszystkich świec potrzebne są odpowiednie świeczniki, które, jeśli ktoś interesuje się tematem, w kościołach wyglądają naprawdę okazale. Zazwyczaj świecznik liturgiczny jest bogato zdobiony i pozłacany. Sprawia on takie samo wrażenie jak obrazy i płaskorzeźby, które znajdują się w kościele. Świeczniki mogą być pojedyncze, jak ten do świecy paschalnej lub zawierać miejsce na kilka świec. Takie świeczniki znajdziemy w całym kościele, ale szczególnie widoczne są w miejscu, gdzie wszyscy spoglądają, czyli przy ołtarzu. Tam na stole stoi zwykle świecznik na trzy świece. Większość tych świeczników jest wykonana ręcznie, rzadko kiedy jest to produkt zakupiony z hurtowej sprzedaży.

Kościół chrześcijański duża wagę przykłada do symboli takich jak krzyż i ogień, które pojawiają się zarówno w biblii jak i innych pismach religijnych. Z tego też powodu te symbole znajdują się w wielu miejscach w świątyni. Warto czasami zwrócić uwagę jak pięknie są zrobione właśnie świeczniki, które są podstawą dla takich świec, to prawdziwe dzieła sztuki.