Warsztaty wielkanocne dla dzieci

W przedszkolach, instytucjach dbających o rozwój naszych maluchów, zawsze organizowane są przeróżnego rodzaju wydarzenia służące zacieśnianiu więzi między dziećmi i rodzicami oraz kultywowaniu polskich tradycji. Jednym z nich są warsztaty organizowane przed Wielkanocą, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

Kultywowanie tradycji na warsztatach wielkanocnych w przedszkolu

kreatywne warsztaty wielkanocne w przedszkoluNa warsztatach dzieci mają okazję zrobić własne palmy wielkanocne i pomoć w robieniu największej palmy, którą później można zgłosić do konkursu. Poza tym panie przedszkolanki pokazują, jak wykorzystać różnego rodzaju materiały (rolki po papierze toaletowym, tekturę, watę, sznurek, plastikowe butelki i opakowania, bibułę, papier kolorowy, gałązki tui, wierzby, borówki czy bukszpanu) do wykonywania ozdób wielkanocnych. Robi się wydmuszki i kwiaty z kolorowej bibuły oraz wije palmy na Niedzielę Palmową. Dzieci poznają wiele technik plastycznych i wzorów, które później mogą wykorzystać w domu. Kreatywne warsztaty wielkanocne w przedszkolu to doskonała okazja na poznanie i zaszczepianie polskich tradycji wielkanocnych. Na takich zajęciach zajączki, kurczaczki, koszyczki, kartki świąteczne, wianki i pisanki tworzone są, można powiedzieć, taśmowo. Dlatego też często dzieci sprzedają swoje wyroby, a pieniądze zebrane podczas kiermaszy wielkanocnych przekazywane są do szpitali dziecięcych czy hospicjów.

Na warsztatach wielkanocnych dzieci zajmują się również dekorowaniem ciasteczek czy mazurków upieczonych przez rodziców. W niektórych regionach Polski dzieci uczą się ubijać masło w kierzynkach czy formować baranki. Choć to właśnie zdobienie pisanek wielkanocnych wzbudza najwięcej emocji. I podobno nic tak nie smakuje jak samodzielnie umalowane, udekorowane i poświęcone jajko.