Wczesna diagnostyka i wykrywanie chorób

Przyczyną problemów zdrowotnych człowieka są nie tylko patogeny takie jak wirusy, bakterie czy grzyby. To również różnego rodzaju mutacje i obciążenia genetyczne z którymi zmaga się nasz organizm. Często jest tak, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z predyspozycji do różnych chorób i dopiero ich wystąpienie uświadamia nam zagrożenie z jakim się zmagamy.

Gdzie zbadamy czynnik v leiden

czynniki v leidenMedycyna zaobserwowała już i zbadała wiele przypadków chorób na które cierpią całe rodziny. Wiemy, że ogromne znaczenie mają tutaj różnego rodzaju mutacje oraz dziedziczenie. Ale potrafimy też w miarę wcześnie je wykrywać i starać się zapobiegać ich wystąpieniu. Przykładem tego może być schorzenie o którym ostatnio się bardzo dużo słyszy, a jest to choroba zakrzepowo – zatorowa. Aby potwierdzić ryzyko możliwości zachorowania wystarczy zbadać czynniki v leiden. Badanie to wykonujemy w celu potwierdzenia obecności u pacjenta mutacji genu powodującego ryzyko zachorowania na zakrzepicę. Najczęściej wykonujemy je u osób poniżej pięćdziesiątego roku życia gdy wystąpił u nich lub ich bliskich incydent zakrzepowy. Dobrze by było aby badanie to również wykonywały kobiety decydujące się na antykoncepcję doustną. Obecność czynnika v leiden świadczy o nad krzepliwości krwi, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia a nawet życia człowieka. Wskazany jest wówczas systematyczny monitoring stanu zdrowia u takiego pacjenta.

Obecność omawianego wyżej czynnika możemy zbadać w każdym laboratorium. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Wystarczy pobranie odpowiedniej ilości krwi z żyły łokciowej. Wynik otrzymamy w możliwie krótkim czasie. Badanie jest bezpłatne jeśli otrzymamy na nie zlecenie od lekarza pierwszego kontaktu.