Wszechstronne zastosowanie filtrów

Istotnym elementem ochrony środowiska jest filtracja. Filtry różnego typu mają zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach życia i gospodarki. Najważniejsze dla ochrony środowiska są filtry przemysłowe. Zaś w życiu codziennym najczęściej stosowane są filtry węglowe. Służą do oczyszczania powietrza i wody.

Jak działają filtry węglowe?

tanie filtry węgloweMateriałem filtracyjnym jest węgiel aktywowany, który doskonale oczyszcza powietrze i wodę z metali ciężkich, dioksyn, związków organicznych, chloru i wielu innych. Stosowany jest węgiel o jak najwyższych zdolnościach sorpcyjnych. Tanie filtry węglowe stosuje się do usuwania chloru i związków organicznych z wody, a także do dezodoryzacji powietrza w układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Jest kilka rodzajów filtrów węglowych o różnym przeznaczeniu. Tam gdzie wymagana jest wysoka skuteczność filtracji, czyli w warunkach przemysłowych stosuje się filtr węglowy ADS. Najczęściej stosowany jest filtr węglowy kasetowy. Zwykle wykorzystuje się go do dezodoryzacji powietrza. Innym rodzajem filtru jest filtr węglowy tubowy. Wykorzystywany jest jako samodzielna jednostka filtracyjna, po zamontowaniu w nim wentylatora. Filtr węglowy kompaktowy posiada bardzo dużą powierzchnie filtracyjną i bardzo mały spadek ciśnienia. Mają zwartą konstrukcję i można je montować w ścianach filtracyjnych. Są jeszcze filtry węglowe z matą nawęglaną. Szczególny rodzaj to filtry do kuwety. Są w różnych kształtach i rozmiarach. Służą do neutralizowania przykrych kocich zapachów. Szerokie zastosowanie mają filtry węglowe do usuwania chloru z wody.

Filtry węglowe wykorzystywane są zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w urządzeniach przemysłowych. Trzeba jednak pamiętać, że są to filtry wymienne po czasie określonym przez producenta. Oczywiście wszystkie rodzaje filtrów oferowane są on-line przez producentów i centra handlowe.