Wybieramy odpowiedni reflektor szynowy

Odpowiednie oświetlenie to bardzo ważny element wyposażenia każdego lokalu. Szynoprzewody, dotąd spotykane głównie w miejscach przestrzeni publicznej, takich jak sklepy czy galerie sztuki, coraz częściej wybierane są do oświetlania prywatnych domów, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nietypowym układem pomieszczeń.

Rodzaje reflektorów szynowych

reflektory szynoweBardzo długi korytarz, chęć wyeksponowania obrazu lub kominka znajdującego się na ścianie, konieczność doświetlenia stołu w części jadalnej salonu – to tylko niektóre z powodów, dla którego dobrze jest się zdecydować na oświetlenie na szynie. Możliwość operowania światłem i dostosowywanie intensywności do panujących aktualnie warunków w pomieszczeniu to niezaprzeczalne zalety zastosowania takiego systemu. Jednak reflektory szynowe są różne i należy o tym pamiętać podczas dokonywania wyboru właściwego dla siebie. Przede wszystkim podstawowy podział klasyfikuje tego typu lampy na jedno fazowe i trójfazowe. W tych drugich zastosowanie kilku faz umożliwia podział źródeł światła na grupy i włączanie w zależności od potrzeby wszystkich lub jedynie wybranych żarówek. W ten sposób możemy włączyć na przykład tylko skrajne lub tylko środkowe reflektory. Ważną rolę odgrywa również barwa wybranego światła. Do pomieszczeń, w których najczęściej wypoczywamy lub relaksujemy się powinniśmy wybierać ciepłe oświetlenie, natomiast do miejsc, gdzie pracujemy i potrzebujemy skupienia i koncentracji najlepiej sprawdzi się zimna lub neutralna barwa światła.

Wybierając oświetlenie do domu, powinniśmy kierować się nie tylko walorami estetycznymi żyrandola, ale także układem pomieszczenia i jego przeznaczeniem. Od tych wszystkich czynników zależy bowiem dobór właściwych lamp oraz barwy światła, która wpływa na pracę naszego mózgu, dlatego decyzja ta jest szczególnie ważna.