Zabawki stymulujące rozwój dzieci autystycznych

Rynek dziecięcych akcesoriów nigdy nie był tak bogaty, jak w obecnych czasach. Dużą grupę produktów dla najmłodszych zajmują zabawki. Jest ich tak wiele, że czasami mamy problem z wyborem pomiędzy misiem, lalką, klockami, a artykułami, które świecą, piszczą lub tańczą. Wydawać by się mogło, że rodzice lub osoby, chcące sprawić niespodziankę dziecku autystycznemu natkną się na przeciwne trudności w tym temacie, czyli nie będą mieli zbyt dużego wyboru. Nie jest to jednak prawda.

Idealne zabawki dla dzieci dotkniętych autyzmem

zabawki sensoryczne dla autystówSzacuje się, że w Polsce około 1 dziecko na 300 jest dotknięte autyzmem, który wiąże się z problemami nawiązywania kontaktów międzyludzkich, brakiem umiejętności komunikowania się, a także przywiązaniem do schematów. Dzieci autystyczne mają również trudności nad zapanowaniem nad własnym ciałem, mogą pojawić się nadwrażliwość zmysłowa lub niewielkie odczuwanie bodźców związanych z dotykiem. W związku z tego typu zaburzeniami należy maluchy odpowiednio stymulować, aby zapewnić im komfortowe życie w dorosłości i stąd na rynku pojawiły się zabawki sensoryczne dla autystów. Są to przedmioty, których zadaniem jest sprawienie dziecku przyjemności, nauka, w jaki sposób się bawić, ogólna stymulacja wielozmysłowa, a także zachęcanie do interakcji, w tym nawiązywania kontaktu wzrokowego, z innymi osobami. Zabawki dla dzieci autystycznych nie mogą powodować autostymulacji, czyli nie powinny wydawać głośnych, drażniących dźwięków oraz rażąco świecić lub migać.

Idealnymi zabawkami wydają się w tym momencie zabawki drewniane, czyli sortery, przeplatanki, klocki konstrukcyjne i dotykowe, oraz różnego rodzaju układanki, np. figurogramy. Uwrażliwiają one zmysł dotyku, rozwijają wyobraźnię, a także pogłębiają emocje związane z poznawaniem nowego przedmiotu.