Zabezpieczenie wykopów szalunkami budowlanymi

Głębokie wykopy liniowe, czyli takie jakie wykonuje się pod kanalizację, czy też zakopanie przewodów komunikacyjnych i elektrycznych są bardzo niebezpieczne. Dane ze świata pokazują, że każdego roku w takich wykopach ginie wielu pracowników, którzy nie zabezpieczyli ich odpowiednio. Na szczęście w naszym kraju obowiązują na to odpowiednie przepisy budowlane.

Ceny zakupu szalunku do wykopów są nieistotne

szalunki do wykopów - cena zakupuOdpowiednie zabezpieczenie wykopu to podstawa. Najbardziej skuteczną metodą są szalunki składające się z płyt stalowych ułożonych na ścianach wykopu i rozpórek, które zabezpieczają przed ich zsunięciem. W tak zabezpieczonym wykopie możemy bez obawy pracować i nie martwić się o osuwający się grunt, który można spaść nam na głowę. Trzeba tutaj pamiętać, że osuwający się grunt wywołuje bardzo duży nacisk na ścianki szalunkowe, dlatego nie można przesadzać z ich małą grubością, a już na pewno nie zaszkodzi, gdy będą grubsze niż norma przewiduje. Jeśli chodzi o szalunki do wykopów – cena zakupu nie gra roli i nie powinna być rozstrzygającym kryterium podczas dokonywania ich wyboru. Producenci, którzy chcą sprzedać jak najlepszy produkt wykonują go z grubszych i solidniejszych materiałów, a to oczywiście kosztuje. Zdarzało się wiele przypadków, że tanie, ale za to wykonane z kiepskich materiałów szalunki nie dały rady naporowi gruntu, a to niestety stwarza niebezpieczeństwo dla naszych pracowników.

Przy wyborze szalunków, które mają za zadanie zabezpieczyć nasz wykop, powinniśmy się dobrze zastanowić. Popatrzmy dokładnie na parametry wytrzymałościowe tego szalunki i zwróćmy uwagę na materiały, z jakich jest wykonany. Liczy się też sama jakość wykonania, jeśli spawy będą naruszone lub wzbudzą naszą wątpliwość, to lepiej dać sobie spokój i lepiej jest poszukać coś nowego.